Лікар ортопед-травматолог
Горобець Роман Миколайович
Мова Language Язык

Травми кисті та стопи

Перелом ладьєвидної кістки кисті

Виникає при падінні на долоню в опорному положенні або кулак. В променевозап'ястковому суглобі з'являється біль при осьовому навантаженні на 1-3 п'ясткові кістки та при стискуванні кисті в кулак. Іммобілізується циркулярною шиною з відведеним першим пальцем. Зростається в середньому 1,5-2 а іноді і 5 місяців. Тривале зрощення та випадки незрощення пов'язані з тим, що ладьєвидна кістка кровопостачається лише з одного боку і при переломах один уламок втрачає живлення. При непоправимому зміщенні або незрощенні виконується остеосинтез гвинтами.

Переломи п'ясткових кісток кисті

Перша п'ясткова кістка частіше ламається в основі (перелом Беннета). Механізм травми: удар по відведеному першому пальцю. За відсутності зміщень накладається циркулярна гіпсова пов'язка з відведеним першим пальцем. При переломах зі зміщенням - закрита репозиція та фіксація пов'язкою або шпицями, при неможливості закритої репозиції - відкритий остеосинтез.

Перелом фаланги пальця, МОС гвинтами

Серед переломів п'ясткових кісток найпоширенішим є перелом голівки п'ятої п'ясткової кістки. Виникає в основному у молодих людей при падінні на кулак або при ударах. Тривалість іммобілізації обмежена у зв'язку з загрозою розвитку контрактури п'ястково-фалангового суглобу. При вторинному зміщенні та неможливості репозиції уламків виконується фіксація шпицями або Г-подібною мікропластиною.

Пошкодження сухожилків

При пошкодженні сухожилків втрачається функція всього пальця. Сухожилки разом із м'язами забезпечують рух фаланг пальців, тому потребують повного відновлення. При повному пошкодженні виконується шов сухилка з внутрішнім швом з наступною іммобілізацією, при частковому лише іммобілізація. При дефектах або застарілих пошкодженнях виконується пластика. Сухожилки - розгиначі пальців при пошкодженні на рівні середньої та нігтьової фаланг не мають значних розходжень. Такі травми можна лікувати консервативно та контролювати відстань між кінцями за допомогою УЗД (ультразвукове дослідження). При пошкодженні кисті з дефектом тканин поетапно відновлюється шкіра, кісткова тканина, а потім уже сухожилки.

Перелом п'яткової та таранної кісток

П'яткова та таранна кістка ламаються в основному при падінні з висоти. Травма характеризується сильним больовим синдромом, особливо при навантаженні. При репозиції приоритетом є збереження дуги склепіння стопи та цілісність суглобової поверхні. При консервативному лікуванні іммобілізація 4-6 тижнів, навантаження починають через 7-8 тижнів.  Суглобові поверхні кісток стопи несуть велике навантаження у співвідношенні до їх площі. При уламкових переломах зі зміщенням суглобової поверхні виконується оперативне втручання - відкрита репозиція та остеосинтез пластинами та гвинтами.Переломи плюсневих кісток

Механізмом травмування зазвичай є падіння важких предметів або наїзд на стопу колесом. При підвертанні стопи ламається п'ята, іноді і четверта плюсневі кістки. Перелом основи п'ятої плюсневої кістки називається переломом Джонса. Нерідко підголовчаті переломи плюсневих кісток призводять до порушення розподілу навантаження в стопі. При порушенні вісі або довжини плюсневих кісток виконується остеосинтез шпицями або мікропластинами та мікрогвинтами.

Перелом плюсневої кістки
   
  Telegram  
 Facebook  
 Instagram