Лікар ортопед-травматолог
Горобець Роман Миколайович
Мова Language Язык

Артроскопія колінного та плечового суглобів в Києві


тел. +38 (093) 902-80-90

 


Артроскопія - це ендоскопічний метод дослідження та лікування суглобів, малоінвазивне хірургічне втручання, що виконується в стерильних умовах під загальною або провідниковою анестезією. Артроскоп являє собою відеокамеру з  оптикою та світлопровідником. Артроскоп та інструменти вводяться через проколи діаметром декілька міліметрів, суглоб заповнюється рідиною, зображення передається на екран. Метод артроскопічного доступу дозволяє хірургу оглянути суглоб, діагностувати пошкодження чи захворювання та усунути проблеми. Якщо у пацієнта пошкоджений меніск колінного суглобу, виконується ушивання пошкодженої ділянки або резекція меніска. При хондроматозі видаляються кістково-хрящові тіла, при сіновіїті виконується синовектомія. Також артроскопічна техніка дозволяє виконувати туннелізацію дефектів хряща, підшивання  суглобової губи при привичному вивиху плеча (операція Банкарта), реліз та дублікатуру утримувачів при вивиху надколінника. Під артроскопічним контролем виконується пластика задньої та передньої хрестоподібних зв'язок при нестабільності колінного суглобу. Дуже часто захворювання суглобу є  віддаленим наслідком травмування, як наприклад, артроз чи пошкодження менісків при застарілому пошкодженні передньої хрестоподібної зв'язки.

Передня нестабільність колінного суглобу - це стан після пошкодження хрестоподібної зв’язки коліна

Це один з найбільш поширених видів пошкоджень внутрішньосуглобових зв’язок. Основним (та першим під час руху) стабілізатором колінного суглобу є надколінник та м’язи з сухожилками. Зв’язки, в тому числі внутрішньосуглобові (передня хрестоподібна зв’язка та задня хрестоподібна зв’язка) є додатковими стабілізаторами. Тим не менш хрестоподібні зв’язки теж важливі, особливо коли людина бігає по нерівній поверхні (м’язи не готові до стабілізації), або, при значних навантаженнях колінного суглобу. У переважної більшості пацієнтів з пошкодженням передньої хрестоподібної зв’язки з часом розвивається артроз та пошкоджуються меніски, що є наслідком нестабільності та порушення конгруентності суглобу. Тому при пошкодженні ПХЗ ми виконуємо оперативне втручання - пластика передньої хрестоподібної зв’язки. Під час операцій на колінному суглобі, особливо при пошкодженні менісків та ПХЗ,використовуємо саме артроскопічний метод. У якості автотрансплантата використовуємо частини сухожилків привідної групи м’язів. Просвердлюємо канали в кістках та інсталюємо в них нову зв’язку. Фіксуємо нову зв’язку титановими або біоадсорбуючими імплантами. Приростають хрестоподібні зв’язки протягом 3-4 тижнів, в цей період пацієнт обмежує рухи та навантаження, але ходить. Бігати та стрибати можна через 2 місяці після операції. Деталі та основні етапи пластики ПХЗ колінного суглобу показані на відео.

Пошкодження менісків колінного суглобу

Травми менісків зазвичай виникають при ротації, надлишковому приведенні або відведенні колінного суглобу в напівзігнутому положенні. Проявляється больовим синдромом в ділянці суглобових щілин, де він зрощений з капсулою суглобу, блокуванням суглобу, гемартрозом. Блок суглобу утворюється в результаті ущемлення пошкодженої частини меніску між двома суглобовими поверхнями. Уточннити діагноз можна за допомогою МРТ. При пошкодженні менісків часто виконується артроскопія. В залежності від зони ушкодження методом вибору є резекція або шов меніска. Шов меніска виконується у випадках, коли пошкоджена "жива" зона, здатна до зрощення.

Привичний вивих плечового суглобу та операція Банкарта

Частота вивиху плеча складає половину всіх вивихів. Це пов'язано з нерівномірним співвідношенням площі робочих поверхонь суглобу та великим об'ємом рухів. Виникає часто при падінні на відведену руку. Вивих плечової кістки супроводжується пошкодженням  капсули суглобу та суглобової губи, іноді супроводжується переломом великого горбика або пошкодженням обертаючої манжети. В залежності від нампрямку зміщення розрізняють передній вивих плеча, задній та нижній. Усувають вивих методами Дженелідзе, Кохера, Гіпократа, Мота і т.д. Після усунення вивиху та рентгенконтролю накладається пов'язка Дезо на три-чотири тижні. При недостатньому зрощенні капсули суглобу плече може випадати повторно, вивих стає привичним. Привичний вивих плеча лікується оперативним шляхом. Суть операції полягає в ушиванні дефектів капсули та підшиванні суглобової губи до суглобової поверхні лопатки - операція Банкарта. Операцію Банкарта можна виконувати артроскопічно або відкрито. При дефектах суглобової поверхні виконується операція Латерже - пластика поверхні автотрансплантатом.



   
  Telegram  
 Facebook  
 Instagram